Zapraszamy do nauki medytacji z oddechem i mantrą.
Jak medytować? – medytacja oddechowa Gauranga
Ten sposób medytacji polega na intonowaniu mantry w połączeniu ze świadomym oddechem.
Mantrą, której będziemy tutaj używać będzie „Gauranga” (z sanskr. „Złocisty”, „Promienisty”).
W jakiej pozycji medytować?
Medytację tę możesz zastosować siedząc lub leżąc. Jeśli wybrałeś opcję pierwszą możesz usiąść wygodnie po turecku lub w kwiecie lotosu. Ręce oprzyj na udach lub kolanach. Możesz również odwrócić dłonie wewnętrzną stroną do góry i oprzeć nadgarstki na kolanach.
Złączając palec wskazujący z kciukiem uzyskasz układ dłoni nazywany Chin Mudrą, który pomaga pozostać w stanie relaksacji a jednocześnie skupionej uwagi.
Jeśli wybierasz opcję drugą – czyli w pozycji leżącej – połóż się po prostu wygodnie na plecach.
Skup się na oddechu
Wykonaj kilka głębokich relaksujących oddechów. Zrób wdech, a następnie wydech. Skup swój umysł na oddychaniu. Obserwuj jak powietrze wchodzi do wnętrza twojego ciała a potem je opuszcza.
Dodaj mantrę
Następnie do oddechu dodaj mantrę Gauranga (czyt. Goranga) – powtarzając ją w rozbiciu na 4 sylaby Gaur-Ra-Ang-Ga (czyt. Gor-Ra-Ang-Ga).
Podczas wdechu będziesz intonować ją w umyśle, podczas wydechu na głos.
Czyli wdychając powietrze przez nos powtarzamy w myślach Gaur-Ra-Ang-Ga.
Na wydechu powtarzamy na głos Gaur-Ra-Ang-Ga rozkładając dźwięk na całą długość wydechu.
I znów wdech – powtarzamy w myślach Gaur-Ra-Ang-Ga.
Wydech – na głos – Gaur-Ra-Ang-Ga.
Zrelaksuj się i skup uwagę na dźwięku
Poczuj jak dźwięk mantry wibruje w twoim gardle i w całym ciele. Spraw by twój umysł odpoczywał słuchając kojącego dźwięku Gauranga. Wypowiadając dźwięk na głos, słuchaj go uważnie.
Jeśli Twoja uwaga zostanie odwrócona czy stracisz koncentrację, łagodnie przenieś umysł z powrotem na dźwięk mantry. Początkowo osiągnięcie jednopunktowej koncentracji będzie się wydawało trudne, jednak przy regularnej praktyce i odrobinie cierpliwości efekty będą coraz bardziej widoczne. Medytacja niedoskonała prowadzi do medytacji doskonałej.
Doświadcz efektów medytacji
Medytuj codziennie kilka – kilkanaście minut. Po zakończonej medytacji pozostań przez chwilę w ciszy – aby bardziej odczuć efekty medytacji. Będziesz z pewnością bardziej zrelaksowany, ale i pełen pozytywnej energii. Twój umysł również powinien być spokojniejszy.
Oddychanie z mantrą Gauranga dotlenia płuca, reguluje ciśnienie krwi, ma kojący wpływ na całe ciało. Pomaga także w skupieniu umysłu (dobre przed nauką, egzaminami, trudnymi zadaniami) oraz wycisza emocje i pozwala nad nimi zapanować. Jest to efektywna medytacja w procesie samorealizacji.
Obejrzyj filmik – to proste!
Na poniższym filmiku możesz zobaczyć jak wygląda w praktyce medytacja Gauranga – tutaj dodatkowo z towarzyszeniem dźwięku harmonium. Stanowi on przyjemne tło. Jednak żaden instrument nie jest potrzebny ani konieczny do medytacji – w domu na własne potrzeby możesz po prostu praktykować skupiając się na oddechu i mantrze.