Jak medytować? – Medytacja z mantrą – Japa joga.

Przedstawiamy Wam dzisiaj prostą technikę medytacji na koralach medytacyjnych zwaną Japa Jogą (czyt. Dżapa jogą). Każdy może bez większych przeszkód zastosować ją samodzielnie w domu.

Jest ona jednym z najstarszych, a jednocześnie najprostszych, sposobów medytacji z mantrą. Tradycja używania korali do medytacji i modlitwy spotykana jest od dawien dawna w wielu różnych kulturach świata.

Korale służące do medytacji nazywane są japa male. Słowo „male” oznacza właśnie korale, „japa” – mówić, powtarzać. Korale składają się z 54 małych koralików oraz głównego korala zakończonego pędzelkiem. Stanowią one połowę oryginalnego sznura korali, który liczy 108 koralików (podobnie jak jest 108 głównych pism wedyjskich).

Jak medytować na koralach możecie zobaczyć na poniższym filmiku. Podczas tej medytacji korale trzymamy w prawej ręce między palcem środkowym a kciukiem. Medytację zaczynamy od korala głównego. Wypowiadamy na nim mantrę Gauranga (czyt. Goranga). Następnie przechodzimy do pierwszego małego koralika i wypowiadamy na nim mantrę Gopala Govinda Rama Madana Mohana. Następnie przesuwamy koraliki zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wypowiadając na każdym z nich Gopala Govinda Rama Madana Mohana. Kiedy ponownie dojdziemy do dużego korala wypowiadamy mantrę Haribol.

Mantry należy wypowiadać na tyle głośno, aby móc je swobodnie słyszeć. Powinniśmy skupić swoją uwagę na wypowiadanym dźwięku.

Najodpowiedniejszą porą do medytacji jest poranek, a także wczesny wieczór, tuż przed zachodem słońca. Jeśli nie możesz medytować w tym czasie, wybierz sobie inną porę w ciągu dnia. Japa jogę można praktykować siedząc lub spacerując w spokojnym miejscu np. w parku, na plaży, w lesie itp.

Określ liczbę okrążeń z którą będziesz czuł się komfortowo, począwszy np. od jednego rano i jednego wieczorem. Później stopniowo możesz zwiększać tę liczbę. Osoby, które praktykują medytację od wielu lat robią zwykle od 12 do 16 okrążeń po 108 koralików każdego dnia. Medytując regularnie szybciej doświadczysz pozytywnych efektów swojej praktyki – wewnętrznej satysfakcji, spokoju, ukojenia emocji, kontroli umysłu, a także lepszej koncentracji czy redukcji stresu.

Zestaw do medytacji zawierający korale możesz kupić np. na allegro, przykładowo tutaj : tiny.cc/medytuj

Obejrzyj poniższy filmik i naucz się jak medytować.